Jestem pasjonatką medycyny naturalnej, na tym blogu chciałabym dzielić się moją wiedzą z osobami poszukującymi innych sposobów dbania o zdrowie i ciekawych skutecznych terapii na wiele dolegliwości. Zdrowie zależy od tego co jemy, zamieszczę tu zasady zdrowej diety, którą sama stosuję oraz wiele oryginalnych przepisów.
piątek, 19 sierpnia 2011
Słodycz, która leczy cz.I
Anyż
Jego wonny olejek zapachowy jest pomocny w leczeniu dróg oddechowych. Działa przy kaszlu, nieżycie oskrzeli, chrypce, zapaleniu migdałków. Ułatwia pracę przewodu pokarmowego, łagodzi bolesne skurcze jelit.
Cynamon
Działa rozgrzewająco, pomaga w zwalczaniu przeziębień. Dobry na układ trawienny, pobudza apetyt, poprawia trawienie, pomaga przy wzdęciach, nudnościach, biegunkach. Hamuje krwawienia z przewodu pokarmowego, lekko odkaża. Dobrze znane jest jego działanie energetyzujące, dodające witalności. Poza tym jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia.
Figi
są źródłem wapnia, witaminy B6, fosforu, magnezu, żelaza, manganu. Pomocne w chorobach układu krążenia i w niedokrwistości. Mają działanie przeciwgorączkowe, napotne i moczopędne. Chronią przed zaparciem. Nie powinniśmy ich jadać podczas ostrego zapalenia przewodu pokarmowego lub gdy cierpimy na cukrzycę.
poniedziałek, 25 lipca 2011
Słoma owsiana - roślina jednoroczna z rodziny traw
Autorem artykułu jest Wasz Sklep
Słoma owsiana (łac. Avena Sativa) to roślina jednoroczna z rodziny traw. Jest powszechnie uprawiana w całej Europie. W lecznictwie stosuje się słomę owsianą przeciwbólowo i w schorzeniach reumatycznych. Słoma owsiana ma wspaniały wpływ na stan skóry, włosów i paznokci.
Ziarna i płatki zawierają skrobię. Mąka owsiana składa się głównie ze skrobi.
Wodne wyciągi z ziela owsa działają przeciwbólowo w schorzeniach reumatycznych, kamicy moczowej i chorobach nerek. Ponadto stanowią dobry środek mineralizujący, bogaty w rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, wpływającą dodatnio na przemianę materii, stan naczyń krwionośnych, narządów wewnętrznych, kości, skóry, włosów i paznokci.
Słoma owsiana ma działanie wzmacniające system nerwowy. Polecana jest zwłaszcza w bezsenności, wyczerpaniu nerwowym i epilepsji. Kąpiele w odwarze ze słomy owsianej wykazują korzystne działanie w artretyzmie, chorobie reumatycznej, kamicy nerkowej i schorzeniach nerek.
Kąpiel z wyciągu słomy powoduje, że:
• twoja skóra staje się miękka i jedwabista
• znakomicie oczyszczona i wygładzona
• kąpiel łagodzi dolegliwości skórne ( np. łuszczyca)
• uspokaja
• jest stosowana także w nerwicach i bezsenności
Kąpiel owsiana
100 g słomy owsianej zalać w naczyniu 3-5 l ciepłej wody i odstawić na około pół godziny. Następnie ogrzać do wrzenia i gotować chwilę pod przykryciem. Odcedzić do wanny. Czas kąpieli 15-20 minut.
Polecam również herbatkę sporządzoną ze słomy owsianej. Herbata taka była środkiem leczniczym już w czasach starożytnych.
Picie herbatki ze słomy owsianej „uwalnia" ciało od wszelkich szkodliwych produktów przemiany materii. Jest ona szczególnie pożyteczna w przypadkach zapaleń artretycznych stawów, gdy poziom kwasu moczowego w moczu jest wysoki, oraz w przypadkach skazy moczanowej. „Zielona" herbatka ze słomy owsa uwalnia szkodliwe produkty metabolizmu oraz usuwa niepotrzebną wodę, która jest zatrzymywana w tkankach.
Przepis na herbatkę:
W celu podtrzymania i wyeksponowania leczniczych walorów oraz działania słomy owsianej dodajemy do niej takie zioła jak pokrzywa, dziurawiec czy przywrotnik alpejski.
A oto składniki, które będą nam potrzebne w czasie sporządzania tego jakże zdrowotnego napoju.
75 g słomy owsianej
10 g pokrzywy
5 g przywrotnika alpejskiego (Alchemilla alpina)
10 g dziurawca
Poprzez wymieszanie wszystkich wymienionych wyżej składników otrzymujemy mieszankę herbatki ziołowej.
1 do 2 łyżek stołowych herbatki ziołowej dodajemy do 2 lub 3 szklanek (500 - 750 ml) wrzącej wody. Gotujemy zioła na wolnym ogniu około 20 minut.
Inną metodą sporządzenia takiej herbatki jest macerowanie się w zimnej wodzie ziół przez kilka godzin. Następnie gotujemy herbatkę na wolnym ogniu przez 10 minut czekamy kolejne 10 minut zanim herbatka będzie gotowa do przecedzenia. Herbatkę ziołową należy pić trzy razy dziennie po szklance, jeśli jest to możliwe, nie słodzić jej.
---
Wasz Sklep Zdrowa Tradycyjna i Ekologiczna Żywność ul. Koszykowa 20 Warszawa
http://www.waszsklep.com.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
sobota, 23 lipca 2011
Naturalne metody leczenia przeziębienia i grypy
Autorem artykułu jest Aleksander Berdowicz
Czy słyszałeś kiedyś o leczeniu przeziębienia wodą utlenioną, sokiem z kiszonych ogórków albo mokrymi skarpetami? Nie? Jeśli nie chcesz poznać tych metod to nie czytaj dalej…
Metody te znalazłem wiele miesięcy temu w amerykańskiej broszurce na ten temat, a ponieważ jestem przeciwny metodom, jakie stosują firmy farmaceutyczne, to zdecydowałem się przetłumaczyć na język polski najciekawsze fragmenty i udostępnić je bezpłatnie.
Leczenie przeziębienia i grypy wodą utlenioną
Metoda ta jest skuteczna w 80% przypadków, zwłaszcza gdy jest zastosowana po zauważeniu pierwszych symptomów chorobowych. Pomimo, że wydaje się ona zaprzeczać temu co zazwyczaj dowiadujemy się na temat przeziębienia i grypy, wielu ludzi zastosowało tą metodę z dużym sukcesem.
W 1928 r. dr Richard Simmons wysunął hipotezę, że wirusy przeziębień i grypy dostają się do organizmu poprzez kanał uszny. Jego odkrycie zostało odrzucone przez społeczność medyczną. Jak twierdzi dr Simmons, w przeciwieństwie do tego co możesz sądzić lub co wiesz na temat sposobów złapania przeziębienia lub grypy, jest tylko jeden sposób na złapanie tych dwóch chorób, a dzieje się to poprzez kanał uszny a nie przez oczy, czy nos lub usta, w co większość lekarzy wierzy. Trzymanie palców z dala od uszu znakomicie zmniejszy szansę złapania przeziębienia lub grypy, ale niestety obydwa wirusy są przenoszone przez powietrze i łatwo mogą znaleźć się w twoim uchu. Gdy tylko wejdą do ucha wewnętrznego (środkowego) zaczynają się rozmnażać, a stamtąd przemieszczają się dalej w głąb ciała wywołując chorobę.
W 1938 Niemieccy naukowcy osiągali duże sukcesy w leczeniu przeziębienia i grypy przy zastosowaniu wody utlenionej. Ich odkrycia były jednak ignorowane przez ponad 60 lat.
Ważne jest aby rozpocząć leczenie natychmiast po zauważeniu symptomów. Jeśli rozpocznie się je szybko to skuteczność leczenia dochodzi do 80%. Odkryto, że wyleczenie może nastąpić już po 12 do 14 godzinach od zaaplikowania dwóch kropel wody utlenionej (3% roztwór nadtlenku wodoru H2O2) do obu uszu (niekiedy tylko jedno ucho jest zainfekowane). Nadtlenek wodoru zaczyna działać w ciągu 2 do 3 minut zabijając wirusy przeziębienia i grypy. W uchu słychać wówczas pienienie i niekiedy można odczuć lekkie pieczenie. Poczekaj aż pienienie ustanie (zwykle w ciągu 5 do 10 minut), wtedy wytrzyj wodę z ucha chusteczką jednorazową i powtórz to samo z drugim uchem.
Aby wyleczyć przeziębienie lub grypę należy powtórzyć tę procedurę dwu lub trzykrotnie w odstępach 1-2 godzinnych, do czasu aż woda utleniona nie będzie się już pienić w uszach.
Pomimo, że metoda ta może być uznana za w 100% bezpieczną dla niemowląt i dzieci, to pieczenie i głośne pienienie może przestraszyć dziecko. W takim przypadku powinien to zrobić ktoś, komu dziecko w pełni ufa.
Sok z kiszonych ogórków
Jeden z czytelników forum medycznego (dotyczącego grypy i przeziębienia) napisał, że nie miał grypy ani nawet przeziębienia od 30 lat. Wypija on dwie łyżeczki soku z kiszonych ogórków codziennie rano zaraz po wstaniu z łóżka. Lekarz powiedział mu o tej metodzie 30 lat wcześniej. Odkąd rozpoczął ten codzienny rytuał, nie ma żadnych problemów z przeziębieniami. Ogórki powinny być kiszone z dodatkiem kopru.
Kuracja zimnymi mokrymi skarpetami
Jest to bardzo dobra kuracja na wszystkie rodzaje infekcji i zapaleń w górnych obszarach ciała. Jest łatwa do wykonania i nie potrzebujesz niczego oprócz skarpet i wody.
Metoda ta działa najlepiej gdy się ją stosuje przez trzy dni z rzędu jeśli odczuwasz jakiekolwiek z tych symptomów: ból lub jakiekolwiek zapalenie czy infekcja gardła, ból szyi, zapalenie ucha, ból głowy, migrena, katar, zatkany nos, infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, zapalenie oskrzeli i infekcja zatok. Potrzebujesz:
· 1 parę białych skarpet bawełnianych
· 1 parę grubych skarpet wełnianych
· ręcznik
· miska lub wanna z ciepłą wodą
1. Najpierw mocno rozgrzej stopy. Jest to bardo ważne, w przeciwnym przypadku kuracja nie będzie tak skuteczna jak mogłaby być lub wręcz mogłaby zaszkodzić gdyby stopy nie były dobrze rozgrzane. Stopy należy rozgrzać poprzez moczenie ich w bardzo ciepłej wodzie lub kąpiel w wannie przez 5-10 minut.
2. Parę skarpet bawełnianych namocz w lodowato zimnej wodzie, a następnie wykręć tak aby woda z nich już nie kapała.
3. Wytrzyj stopy i ciało suchym ręcznikiem.
4. Załóż lodowato zimne, mokre skarpety na stopy, naciągnij na nie grube, suche skarpety wełniane i natychmiast połóż się do łóżka. Nie należy dopuścić do pojawienia się dreszczy, dlatego ciepło się przykryj.
5. Przez całą noc śpij w skarpetach. Rano mokre bawełniane skarpety będą zupełnie suche.
Kuracja ta poprawia krążenie krwi i zmniejsza zatory w górnych drogach oddechowych, głowie i gardle. Ma działanie uspokajające i wielu pacjentów zauważa, że podczas tej kuracji śpi się im znacznie lepiej. Kuracja ta również pomaga w bólach i przyspiesza proces lecznicze podczas ostrych infekcji.
Jest uznawana za znakomitą kurację w początkowych stadiach przeziębienia lub grypy.
Herbata jabłkowo-miodowa
Składniki:
3 lub 4 jabłka z wyciętymi środkami i pocięte na plasterki ale nie obrane
6 szklanek zimnej wody (najlepiej filtrowanej lub źródlanej)
1 łyżka stołowa świeżo wyciśniętego soku cytrynowego
1 łyżka stołowa miodu
Wrzuć jabłka do wody w rondlu i pod przykryciem gotuj na wolnym ogniu przez dwie godziny.
Zdejmij z ognia i odstaw na chwilę. Dodaj sok cytrynowy z miodem i pij na gorąco.
Możesz przygotować tą herbatę wcześniej i przechowywać ją w lodówce, a przed wypiciem podgrzać jedną szklankę herbaty do wypicia.
Jabłka mają właściwości chłodzące, które pomagają w obniżaniu gorączki, nie mówiąc już o innych korzyściach zdrowotnych tych owoców. Słodki smak herbaty działa uspokajająco zarówno na dzieci, jak i na dorosłych.
Miód
“Czysty, niepasteryzowany miód łagodzi ból gardła i chrypiący głos”, twierdzi Dr D. C. Jarvis, autor książki Medycyna Ludowa (Folk Medicine, Ballantine Books, 1982). Zaleca on jedzenie jednej lub dwóch łyżek miodu czystego lub dodanego do soku owocowego, herbaty ziołowej lub czystej wody.
Uwaga. Ośrodek Kontroli Chorób (Centre for Disease Control) ostrzega przed podawaniem miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia ponieważ ich system odpornościowy może nie być w stanie zwalczyć zarodników bakterii botulinowych zawartych w miodzie.
Syrop cebulowy bez brzydkiego zapachu z ust
Drobno pokrój jedną żółtą cebulę do niewielkiej miseczki. Dodaj około jedną łyżeczkę miodu i wymieszaj. Połóż miseczkę z tą mieszanką na szafce nocnej przy łóżku, jak najbliżej twojej głowy. Całą noc będziesz swobodnie oddychać, wdychając opary soku cebulowego. Rano po obudzeniu się koniecznie weź prysznic lub wykąp się aby nie pozbyć się zapachu cebuli.
Oddychaj głęboko i poczuj się lepiej
Jednym z najstarszych przepisów babci na zatkany nos jest również najłatwiejszy do wykonania. Wdychanie pary wodnej pomaga w udrożnieniu nosa ponieważ wymusza to ruch śluzu. Jest to bardzo ważne ponieważ bakterie rozmnażają się w lawinowym tempie gdy następuje zastój śluzu w komorze nosowej, zatokach lub klatce piersiowej.
A oto jak to zrobić: Nalej ¼ naczynia wody. Doprowadź ją prawie do wrzenia i wyłącz kuchenkę. Dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego. Ostrożnie zdejmij garnek z kuchenki i połóż go na podstawce ochronnej na stole. Załóż ręcznik na głowę, nachyl się nad naczyniem i głęboko oddychaj.
Uwaga. Trzymaj twarz bezpiecznej odległości od wody aby się nie poparzyć.
Istnieje nawet łatwiejszy sposób wykonania tej inhalacji. Umieść 2-3 krople olejku eukaliptusowego na małym ręczniku i połóż go na podłodze kabiny prysznicowej. Zamknij drzwi i zwyczajnie weź prysznic w ciepłej wodzie.
Dlaczego eukaliptus? Jest on środkiem odśluzającym i wyksztuśnym, jak twierdzi David Winston, członek Bractwa Zielarzy Amerykańskich (American Herbalists Guild) i założyciel firmy medycznej Zielarz i Alchemik (Herbalist and Alchemist, Inc., Washington, NJ). Eukaliptus również łagodzi ból gardła, kaszel i wspomaga zwalczanie infekcji.
Nie masz w domu olejku eukaliptusowego? Możesz też użyć jakiejkolwiek maści eukaliptusowej. Posmaruj nią mały ręcznik (lub niewielki kawałek płótna), połóż na podłodze prysznica i weź gorący prysznic, podczas którego głęboko oddychaj.
Herbata z sadźca przerośniętego i krwawnika
Sadziec przerośnięty (Eupatorium perfoliatum) stosowany był przez Indian Cherokee od ponad 3000 lat. To gorzkie ziele uzyskało swą dziwną angielską nazwę „boneset” (ustawiacz kości) od możliwości uzdrawiania bardzo wysokiej gorączki lub tyfusu, czyli stanów, w których odczuwane są nawet bóle w kościach. Jak twierdzi David Winston, sadziec nadal jest podziwiany za swą zdolność uśmierzania gorączki. Działa on poprzez podniesienie temperatury ciała, co wywołuje bardzo silne pocenie się. Połączenie sadźca z krwawnikiem (Achillea millefolium), jeszcze jednego zioła uśmierzającego gorączkę, bardzo pomaga w okresie występowania przeziębień poprzez wzmocnienie systemu odpornościowego na działanie infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Aby przygotować herbatę przeciw gorączce, zalej pół łyżeczki sadźca i pół łyżeczki krwawnika szklanką gorącej wody i przykryj na 30 minut. Po tym czasie pij ją tak gorącą jak tylko możesz wytrzymać. Obydwa zioła są bardzo gorzkie, a dodanie cukru lub miodu sprawia, że smak ten staje się jeszcze bardziej gorzki. „Ale jest to jednym z najlepszych leków przeciwko grypie”, twierdzi Winston.
Uwaga: Nie pij tej herbaty w okresie ciąży.
Herbata cynamonowa: bardzo smaczna, zabija drobnoustroje
Niegdyś warty tyle co złoto, cynamon stosowano w medycynie od tysięcy lat. W obecnych czasach, ta aromatyczna przyprawa nadaje smaku wszystkiemu, od drożdżówek do kawy cappuccino. Lecz jego reputacja jako zioła leczniczego nadal pozostaje niezmienna. Kora cynamonu zawiera oleisty związek zwany aldehydem cynamonianu, który zabija całą gamę bakterii chorobotwórczych. Ma również właściwości obniżania gorączki i jest przeciwzapalny, jak twierdzi zielarz dr James A. Duke, autor książki „Zielona apteka” (The Green Pharmacy, Rodale Inc., 1999). I chociaż prawdopodobnie nie zastąpi on aspiryny w twojej domowej apteczce, cynamon ma również do pewnego stopnia działanie przeciwbólowe.
Dr Duke przypomina sobie, że jego babcia robiła herbatę cynamonową z miodem do leczenia zwykłego przeziębienia. Daje on taki przepis: 1 łyżeczkę sproszkowanego cynamonu (lub kilka lasek kory cynamonowej) i 2 goździki zalej 250 ml wrzącej wody. Przykryj i pozostaw na 20 minut, po czym odkryj i lekko ochłodź napar. Dodaj miodu i cytryny dla smaku. Wypijaj 1 do 3 szklanek herbaty cynamonowej dziennie.
Wszystkie powyższe przepisy znajdziesz w tej bezpłatnej broszurce: Naturalne Metody Leczenia Przeziębienia i Grypy
Powyższy artykuł jest kopią artykułu ze strony autora NieCzytajTego.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Ciasto bananowe
4 przetarte banany (0,5 kg)
5 dag sezamu lub posiekanych orzechów (albo to i to)
100 ml oleju spożywczego
10 dag rodzynek
7-8 dag (0,5 szklanki) płatków owsianych
15 dag (1 szklanka) drobnej razowej mąki (ja z braku razowej używam krupczatki zmieszanej z otrębami)
0,5 aromatu migdałowego
szczypta soli
Płatki zalewamy wodą, kiedy namiękną mieszamy z resztą składników, odstawiamy na 1 godzinę. Pieczemy 50 minut w temp. 190*C.
Życzę dobrej zabawy i smacznego :)